Patrick Linnanen Lukkarimestariksi 2025 / Patrick Linnanen for Songleader Master 2025

Patrick Linnanen Lukkarimestariksi 2025

Hei-hei-hei-moi! Olen Patrick Linnanen, Kilta-Patenakin tunnettu. Olen 25-vuotias N-vuoden opiskelija, kolmatta vuotta Systeemitieteiden pääaineessa. Olen ollut killassa Lukkarina 2 vuotta* ja lisäksi toimin killan ensimmäisenä Ulkosuhdevastaavana vuonna 2024. Opiskelijajuttujen lisäksi harrastan ehtiessäni äänikirjoja, videopelejä, lautapelejä, pienoismalleja, piirtämistä ja joskus jopa kokkaamista.

Olen päättänyt hakea Lukkarimestariksi, koska sitsi- ja laulukulttuuri on lähellä sydäntä.

Olisin mielestäni hyvä lukkarimestari, koska kuten aiemmin mainitsin, olen toiminut killassa lukkarina viimeiset 2 vuotta*. Näiden aikana olen toiminut lukkarina myös Sähköinsinöörikillassa, Tietokillassa, AS-killassa sekä Data Guildissa. (Ei kaikkissa samanaikaisesti) Näiden lisäksi olen lukkaroinut kertaluontoisesti mutta toistuvasti ETCo:lle, ESN Aallolle ja Kiltojen Ystävyysseuralle, tuurannut toisissa killoissa ja laulunjohtanut osakunnalla. Lukkarointikokoemusta on kertynyt kaikennäköisistä kekkereistä: rennoista pienistä haalarisitseistä vuosijuhliin ja yli 200 ihmisen smökkisitseistä osakunnan pöytäjuhliin. Tietysti sitsikokemusta on vielä enemmän, liian paljon muistettavaksi tai listattavaksi. Tiivistetysti: vuosien yli, olen käynyt yli 120 sitseillä ja pöytäjuhlilla. Todisteet on, try me.

Näiden myötä olen oppinut paljon ja monenlaisia lauluja, paljon hyviä mutta myös kasan huonoja. Monipuoleisuus on kuitenkin mielestäni tärkeintä; tarvitaan lyhyitä sekä pitkiä, hienoja ja karkeita, tunteikkaita ja toiminnallisia, hauskoja ja vakavia, uusia ja perinteisiä.

Aaro on tänä vuonna Lukkarimestaajana vetänyt lukkaristoa yhtenäisenä toimikuntana erittäin hyvin, joka on saavutus, koska roolin puolesta kaikille yhteisiä asioita ei ole paljoa. Pyrkisin kuitenkin ylläpitämään tätä, koska lukkaristolla on paras pöhinä! (koska se on vähän niinku meidän juttu) Tätä edistämään aion järjestää jonkinlaista koulutusta sekä ryhmäytystä alkuvuodesta, etenkin kisälleille.

Mitä laulukulttuuriin tulee, pyrkisin tuomaan muilta järjestöiltä tai menneisyydestä lisää “uusia” kappaleita kiertoon. Ja ehkä kirjoittaa pari laulua meille systisläisillekin.

Ja tärkeimpänä, lukkariston kesäpäivät järjestetään taas :)

Jos haluat jutella lukkaroinnista, sitsi-/laulukulttuurista tai mistä vaan voit laittaa viestiä vapaasti Telegramissa @Kilta_Pate tai tulla kevyesti nykäisemään hihasta.

*mittaustarkkuuden rajoissa


Patrick Linnanen for Songleader Master 2025

Hei-hei-hei-moi! I am Patrick Linnanen, also called Kilta-Pate. I am 25 years old, Nth year student in the third year into the Systems Sciences major. I have been a Songleader in the Guild for 2 years*, and also acting as the first External Relations Responsible in the year 2024. Alongside student things, my hobbies are audiobooks and video games, boardgames and miniatures, drawing and sometimes even cooking.

I have applied to be the Songleader Master, because the sitsi- and song culture are close to my heart.

As said, I’ve been songleading in the Guild of Physics for two years*. During them, I have also been a songleader at SIK, TiK, AS and DG. (Though not all at once) I have songled one-offs repeatedly for ETCo, ESN Aalto andFriendship Union of Guilds, stood in for others in random guilds and at my student Nation’s table parties, too.

I have gathered songleading experience from parties of all stripes and sizes: from small and relaxed overall sitsis to annual balls and large formal smökki sitsis to international fuksisitsis. Of course sitsi experience do I have even more, too much to list or remember. Over the years, have I attended over 120 sitsis and table parties. And I can prove it too.

In them I have learned many and more songs, many of them good but also some bad ones. However, variety is king; we need songs that are short and long, fine and coarse, emotional and interactive, funny and serious, new and traditional.

Like Aaro this year, I would also lead the Songleader Committee as a cohesive group, which is a challenge as there aren’t many activities in common for all. I welcome the challenge gladly, since songleaders are a jolly bunch! (We wouldn’t be so good at our jobs otherwise) As part of this I would try to teach novices the ropes as soon as possible, and get everyone to know each other.

And THE most important thing: songleaders’ summer days will be organised for sure :)

If you’d like to talk about songleading, song-/sitsiculture or just talk in general, you can freely message me on Telegram @Kilta_Pate or come talk to me anytime you see me around.

*within the limits of measurement accuracy

9 tykkäystä